Sizlerden gelen telefonlarda en sık sorulan ve merak edilen konu izmir Drone Çekimi fiyatları  ne kadar? Bize yaptıracağınız drone çekiminin maliyeti ilk sorulan sorular arasındadır. Drone çekimi ücretlerinde fiyatları etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Bu yazımızda sizleri aydınlatmaya yardımcı olacak bazı detaylar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İzmir Drone Çekimi Fiyatları

 

Aslına baktığımda sizler için sadece drone çekimi başlığı altında görülen konu maalesef ki bu kadar dar kapsamda kalmıyor. Nedenlerine gelince;

  1. Drone çekimi için tercih edilen cihaz
  2. Çekim yapılacak olan bölge ya da konum
  3. Drone kullanımında alınacak risk faktörü
  4. Çekimi yapacak pilotun kamera ve kadraj tecrübesi
  5. Bölge için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden izin gerekliliği
  6. Flycam uçulacak alandaki risk faktörleri
  7. Çekim için gerekli olan süre
  8. Drone için kullanılacak batarya sayısı

Yukarıda saymış olduğumuz faktörlerle birlikte gelen sizlere sormak istediğimiz bir çok soruya göre İzmir’ de drone çekimi fiyatları değişiklik göstermektedir. Gelin daha da aydınlatıcı olmak adına daha kapsamlı açıklamaya çalışalım.

izmir drone çekim fiyatları

İzmir Drone Çekimi için Cihaz Seçimi

 

Sektör dışında olan bir çok kişi için drone tanımı çok kapsamlı değildir. Bu nedenle bir çoğumuz marketlerde raflarda gördüğümüz ve çok uygun fiyatlara satılan drone modellerinin fotoğraf ve video çektiğini, yapılması istenen iş içinde bu tür drone modellerinin yeterli olacağını düşünmektedir. Ancak marketlerde satılan drone modelleri 10m ile 15 metre arasında kontrol edilebilen aynı zamanda vga kameraya sahip cihazlardır. Bu cihazlar genelde çocukların oynaması amacı ile üretilmiş, stabil uçuş kabiliyeti, gimbal kontrolü olmayan ve çoğu zamanda ilk kalkış sırasında kırıma uğrayan daha basit drone modelleridir.

Peki sizin yaptırmak istediğiniz çekim için hangi drone modeline ihtiyacınız var ve bütçeniz ne kadar?

Diyelim ki bir araziniz var ve bu araziyi satabilmek için drone ile video ve fotoğraf çekimine ihtiyacınız var. Bu arazi büyüklüğüne göre de kullanılacak drone modelinde lens açısı, yükseklik, fotoğraf çözünürlüğü ve video çözünürlüğünün önemi ortaya çıkar. Yani başka bir değişle kullandığınız akıllı bir telefon ile eskide kalmış tuşlu telefonları karşılaştırmak gibi anlaşılabilir.

Farklı drone modellerimiz İzmir İnsansız Hava Aracı Çekimi ihtiyaçlarınızda sizlerin istekleri doğrultusunda kullanılmaktadır. Rüzgarda dayanıklılk, deniz üzerinde uçabilme, kapalı alanlarda uçuş özelliği, 1080p den başlayan ve 4k 60fps görüntü kalitesine sahip olan drone modellerimiz bulunmaktadır. Hangi modelin kullanılacağı İzmir’ de yaptırmak istediğiniz drone çekimi fiyatını etkileyecek faktörlerden biridir. Dji mavic mini ile yapılacak bir drone çekim fiyatı ile inspire 2 bir drone ile yapılacak çekimin fiyatı da eşit olmayacaktır. Nedeni ise mavic mini bir drone modeli 4Bin TL ye mâl olurken, ispire 2 modeli bir drone 86 Bİn TL fiyata satın alınmaktadır. Dolayısıyla satın alma maliyetimiz drone çekimi fiyatına da mecburen yansımaktadır.

Peki 2. fiyatı etkileyen faktör konum neden önemli?

İzmir Drone Çekimi yapılacak olan bölge ya da konumun fiyata etkisi

 

Konumun önemi drone ile çekim yapılacak bölgenin ofisimize uzaklığına bağlı olarak fiyatı etkileyen etmenlerden biridir. İzmir Narlıdere de yapılacak bir drone çekimi ile Foça’ da yapılacak drone çekimi ücreti aynı olmayacaktır. Tabii ki şimdi içinizden biz götürürüz diye düşünce geçtiğine eminim. Ancak buradaki faktör sadece araç yakıtı değildir. İzmir’ de drone çekimi yapacak pilot arkadaşın gün içerisinde başka iş yapıp yapamayacağına göre de değişiklik göstermektedir. Ayrıca yine drone çekimi yapılması istenen alanın İzmir Valiliği tarafından ya da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yasaklanmamış olması gereklidir. Aşağıdaki harita İzmir Dron Çekim fiyatları için bilgi amaçlı yasak bölgeleri göstermesi amaçlı paylaşılmıştır. Bu bölgelerin yasaklı olma nedeni İzmir’ de bulunan iki hava alanı oluşudur.

drone çekimi yasak bölgeler

İzmir Drone Çekim Ücreti

 

Her bölgede olduğu gibi İzmirHavadan Çekim Fiyatını etkileyen bir diğer faktörde alınacak risk faktörüdür. Bu sebeple elektrik telleri, elektrik direkleri, bina yoğunluğu, yüksek katlı binaların olması, deniz üzeri drone uçuşu, ağaçlık bölgenin çokluğu, baz istasyonunun yoğun olduğu bölgeler riski artıran alanlardır. Bu tip alanlarda drone her an bir elektrik teline takılabilmekte, uygulanan yüksek voltajda manyetik alan bozukluğundan dolayı kontrolden çıkabilmektedir. Yapılan drone çekiminde risk faktörü ne kadar yüksekse, dronun düşme riski o kadar fazladır. Ülkemizde drone sigortası sadece 3. kişilere karşı geçerli olduğu içinde Fiyatları da buna göre belirlenmektedir. Bir alttaki fotoğrafta riskli bölge ile risksiz bölge ayrımını çok daha iyi anlayacağınızı düşünüyoruz.

izmir drone çekimi riskli bölgeler

 

İzmirde Drone Çekim  – Pilotaj

 

Drone Stüdyo’nun tüm pilotları kadraj ve video bilgisine sahiptir. Ancak dronun stabil kullanımı doğru ışık ve kadraj ile drone çekimi  için öncesinde fotoğraf ve video çekimi ile ilgili teknik bilgisinin olması gereklidir. Yapacağı çekimde drone eğer stabil uçmaz kafa dediğimiz kamerasını sağa sola döndürerek çekim yapmaya çalışırsa görüntü maalesef izlenmeyecektir. Ayrıca yine doğru ayarlar yapılmamış bir drone ile çekim yapmak amatör bir makine ile çekim yapmaktan çok daha kötüdür. Bu nedenle bazen ucuz fiyata giderek yaptırmış olduğunuz drone çekiminden memnun olmadığınız olmuştur. İşte burada tam da söylediğimiz bilgi ve tecrübe İzmir Drone Çekimi Fiyatlarını etkileyecek bir faktör olarak devreye girmektedir.

izmir drone pilotaj farkı

Drone Çekiminde  – SHGM İzin Belgesinin Etkisi

 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan İha talimatnamesinde meskun mahaller için izin zorunluluğu 2018 yılında getirilmiştir. Ayrıca her izin için onaylansa da onaylanmasa da 180 TL günlük harç yatırılmalıdır. Bu fiyat 2023 yılı için geçerlidir. Diğer bir değişle İzmir Uçangöz Çekimi için izin alınacak bölge kapsamında günlük 180 TL olarak fiyatı arttıran bir unsurdur. Drone Stüdyo ekibi olarak izin alınması zorunlu olan bölgede oluşacak taleplerinizde önceden günlük 180 TL izin başvuru bedeli talep etmekteyiz. Ancak izin onaylanmaması durumunda Genel Müdürlük bünyesinde para iadesi yapılmadığı için bu ücreti iade etme şansımız bulunmamaktadır. İzmir Drone Çekimi  için genelleme olmamasının sebeplerinden bir tanesi de bu anlattığımız izin belgesi zorunluluğudur.

Drone Çekim Fiyatları

 

Kullandığım her drone modeli için 1 bataryanın stabil çalışma ömrü genel olarak 80 uçuştur. Bir başka değişle her 80 uçuşta bir yeni batarya almak zorundayız. Sizler için gerekli uçuş süresi bunun için drone çekimi fiyatlarına yansımaktadır. Bir bataryanın uçuş süresi ortalama 15 dakika ile 28 dakika arasında değişmektedir. Ancak İzmir’ in deniz kenarı olmasından kaynaklı rüzgar faktörü uçuş sürelerini bir nebze kısaltmaktadır. Bazı bölgelerde ise mini drone ile rüzgar faktöründe çekim yapmakta zorluk çekmekteyiz. Bu nedenle daha büyük modeller olan Phantom 4 pro, İnspire ya da matrice 210 modellerini kullanıyoruz. Bu neden drone çekimi fiyatlarında aşağıda vereceğimiz listede başlangıç fiyatlarına yer verilmiştir.

İzmir Drone Çekimi Fiyat Listesi

     
Mavic 3 Classic41 dk20mp raw/jpeg 5.1K 10 bit5.1k 60fps-4k 120fps2250₺
Mavic 3  Pro41 dk20mp raw/jpeg 5.1K 10 bit5.1k 60fps-4k 120fps2750₺
Dji Mini 4  Pro45 dk20mp raw/jpeg 5.1K 10 bit4k 60fps2000₺
Phantom4 Pro28dk20mp raw/jpeg 4K 8 bit4k 60fps1750₺
Mavic 2 Pro28dk20mp raw/jpeg4k 30fps 10bit1750₺
Air2s31dk20mp raw/jpeg5.4k 30fps- 4k 60fps1750₺
İnspire 2 X5s22dk20mp raw/jpeg4k 30fps5500₺

Yukarıdaki tablodaki fiyatlar 1 batarya uçuşu ve izin gerektirmeyen riskli olmayan bölge için hazırlanmıştır. Ulaşım hariç fiyatlardır.

İhtiyaç duyduğunuz drone çekimi için lütfen bizi arayın