Havadan Çekim Nedir?

 

Havadan çekim insansız hava aracı ya da bir helikopterde bulunan kamera ile bir bölgenin, nesnenin, topluluğun, konserin ya da etkinliğin yüksekten video ve gökyüzünden fotoğraf çekilmesi işlemidir. Son günlerde havadan çekim drone ile de yapılmakta olup eski zamanlara göre maliyetleri çok düşük rakamlara inmiş durumdadır.

Havadan Çekim

 

Bir çok sektörde kullanılan hava çekimleri günümüzün vazgeçilmezi olmayı başarmıştır. Emlak ve arazi ilanları, hatta araba ilanlarında eski zamanlarda fotoğraf bile bulunmazdı. Günümüzde ise satılacak malların havadan çekim tekniği ile detaylı görselleri fotoğraf ve video olarak bulunuyor. Bu sayede alıcı daha fazla bilgiye sahip olup hem zamandan hem de yol maliyetlerinden kurtulabilmektedir.

Aynı zamanda devlet kurumları ihale ettikleri bir çok projede detayları ve hak ediş düzenlemeleri için taşeron firmalardan hava çekimleri istemektedir. Buna en çarpıcı Toki örneği verilebilir. Toki, Hak ediş ödeme dönemlerinde inşaat firmalarından havadan çekim istemekte ve bu görüntülerle ödenecek miktar belirlenmektedir..

havadan çekim

Drone Hava Çekimi

 

Drone 4 ya da daha fazla pervaneye sahip olan bulunduğu yerden dikey kalkış özelliğine sahip insansız hava aracıdır. Hava araçları dar ve zor alanlarda uçma kabiliyeti ile hava çekimlerinin vazgeçilmez aracı haline gelmiştir. Altında bulunan stabil gimbal sayesinde net ve titreşimsiz görüntüler elde edilmekte bu sayede havadan çekim hizmetleri daha kolay verilebilir hale gelmektedir.

Havadan Çekim Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Bu konu aslında bir çok kişi tarafından bilinmeyen ya da üzerine düşülmeyen konudur. Drone insansız hava aracıdır. Yani kısa tanımına bakacak olursak İHA denmektedir. Drone’lar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıtlı olmak zorundadır. Ayrıca kullanan İHA Pilotunun Ehliyeti(lisansı) Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Ayrıca Drone için Mali Mesuliyet sigortasının bulunması ve çevreye vereceği zararın 380 bin türk lirasına kadar sigorta şirketi tarafından karşılanıyor olması gerekmektedir ve bu bir zorunluktur. Kanunlaşmış Anayasa girmiştir. Ayrıca S.H.G.M resmi sitesinde de 2015 yılında tebliğ edilmiştir. Drone ile meskun mahal içerisinde yapılan uçuşlarda SHGM  online sistem üzerinden izin alınması gereklidir. Uçuşların izin yapılması durumunda 6500 TL ile 27500 TL arasında para cezasına çarptırılacağı belirtilmiştir. Atatürk Havalimanı yakınında uçuş yapan bu kriterlere uymayan bir pilotun 1 yıl hapis cezası aldığı da bilinmektedir. Şu ana kadar drone çekim için resmi mevzuat kısmını açıklamaya çalıştık ancak bununla da bitmiyor.

Drone büyüklüğü, uçuş kabiliyeti, üzerindeki video kamera çözünürlüğüne göre değişik fiyatlar altında satılmaktadır. Bu fiyatlar 20000TL den başlayıp 150 bin TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Ucuz olan drone lar havadan çekim hizmetinden ziyade amatör ve hobi amaçlı tasarlanmış olup çekilen görüntüler işe pek yaramamaktadır. Genelde yüksek çözünürlüklü çekim vaadiyle anlaşılan işler titreşimli görüntüler, vga kamera çözünürlükleri daha kısacası çamur gibi görüntüler ile müşterilerin karşısına çıkmaktadır. Ayrıca çeken iha pilotunun drone kullanımında ki stabillik ve tecrübe de görüntülerin ne kadar sinematik fotoğraflarında ne kadar doğru açıyla çekildiğini gösterecektir. Fiyatların ucuzluğuna takılan kişilerin daha sonra yaptırdıkları işten memnun kalmayıp tekrar ücret ödeyerek profesyonel firmalara tekrar hava çekimini yaptırdıklarını sıklıkla görmekteyiz.

Havadan çekim hizmeti için bize ulaşın..